Gaziantep

Adıyla Gazi Namıyla Şanlı Şehir

Taş konakları; demir süslemeleri, geniş avluları ve içten dışa mimarinin yansıdığı merdivenleri ile görülmeye değer.

Osmanlı döneminden miras hanlar ve çarşılar ise ayrı bir zenginlik. İpek Yolu’nun izlerini taşıyan bu yapılar Türk-İslam mimarisinin seçkin örnekleri. Komşu Arap coğrafyalarından esinlenen köşkler, minareler ve tarihî camiler Anadolu tadı barındıran Mezopotamya kökenli özgün desenler taşıyor

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en çok gelişen ve büyüyen şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan Gaziantep’te çok sayıda müze ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Son zamanlarda turistik anlamda sıkça tercih edilip, ziyaret edilen Gaziantep; gelen turistleri gerek havasıyla, gerek doğa güzellikleriyle, gerek mutfağı ve sıcak kanlı insanları ile cezbeden bir şehirdir. Tarihi yerler ve müzeler Kentin tam merkezinde tarihi Gaziantep Kalesi yer alır. Kalenin güneyinde târihi Naib Hamamı bulunmaktadır.

Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihi han (Bayaz Han, Büdeyri Hanı ve Şire Han gibi) bulunmaktadır. Sizlerde Gaziantep’i dolu dolu gezip, şehrin tarihi, coğrafik ve kültürel yapısıyla ilgili bilgiler edinmek istiyorsanız Gezi Budur ailesi sizleri bekliyor!