Avrupa

Kuzey Işıklarının Masalsı Ülkesi Norveç

Norveç Gezi Rehberi
Norveç Gezi Rehberi
22görüntüleme

Kuzey’in soğuk ama bir o kadar da çekici Ülkesi. Doğal güzelliği mimarisi yaşam standartları ve garip yasalarıyla son derece sıra dışı Norveç’i tanıdıkça her yönüyle başka bir gezegende yaşadıklarını düşünmemek elde değil. Peki dünyanın geri kalanından ne farkı var o halde birlikte görelim.

Norveç’te hapishanelerdeki her mahkum sınırsız internete sahip bu kadar da değil her birinin plazma televizyonun özel koşul ve isterlerse tek kişilik lüks sayılabilecek odalarda kalma hakları var ancak suç oranı çok düşük hatta 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana öldürülen polis sayısı sadece 10.. Norveç yaşam standardı en yüksek olan 3 ülkeden biri ve günde sadece ortalama 6 saat mesai yapıyorlar. İnsanlar aileleriyle arkadaşlarıyla vakit geçirmeli gezmeli ve kişisel gelişimlerine zamanları olmalı iş ise ikinci planda almalı çünkü mutlu bireylerin boş vakti bol olan insanların kısa mesai saatlerinde verimlerinin daha yüksek olacağını düşünüyor. Devlet nüfusu ise sadece 6000000 ve en kalabalık şehri olan otso’dan 650 bin kişi yaşıyor buna rağmen devlet yüksek binalar yapmak yerine Norveç kültürüne uygun doğal sayı ile bütünleşik küçük yapıları tercih ediyor. Çünkü doğayı korumanın mutlu bir hayata sahip olmak için en önemli şey olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle hayvanlara özel bir ilgi var. Örneğin köpeğinizin yaşam kalitesini yükseltmeyecekse kısırlaştırmak bile yasak.

Norveç Gezi Rehberi

Hayvan hakları ihlallerinin ciddi hapis cezaları var Ev hayvanlarının da kötü muameleye maruz kalıp kalmadığı sık sık devlet tarafından kontrol ediliyor ülkede 450 bin Göl var. Dua İnsanların en büyük eğlencesi nüfusun çoğu yol kenarlarında ve köylerde eski tarzda yapılmış evlere sahip ve dünyadan kopmak istediklerinde buralara gelip tam bir hayat süre biliyorlar. Yaban hayvanları insanlara o kadar çok alışmış ki kasabaların merkezinde bile yabani hayvanlara rastlayabilirsiniz. Devlet üye olmasanız da her yazarı ve sanatçıyı potansiyel bir yetenek olarak görüyor ve onlara destek veriyor. Örnek vermek gerekirse kitap yazmak isteyen birine devlet gram adında aylık maaş bağlıyor ve kitap bitene kadar bu maaşı ödüyor.

Kitap çıktıktan sonra da destek kesilmiyor her kütüphane yeni çıkan kitapları belli sayıda almak ve halkla Bu kitabı buluşturmak için görevlendirilmiş durumda. O da bir şeyler öğretmek isteyen insanlar için güven demek.

Norveç İklimi ve Çoğrafi Özellikleri

Elbetteki iklim kış aylarında çok soğuk ve hayatta buna göre şekilleniyor bu mevsimlerde genellikle kamp, orman yürüyüşü, dağcılık ve kayak sporu ön planda herkesin evine en fazla 20 dakika mesafede kayak merkezi var. Ve ormanlar zaten şehirlerle bitişik binlerce dev fiyordun bulunması ise ekstrem sporlar için çok uygun bir ortam oluşturuyor. Ülkenin önemli bir bölümünde hava sıcak olduğu için denizler girilebilecek kıvamda oluyor birçok Kumsal ve Göl var hatta kış aylarında bile karların arasındaki göllerde yüzen insanlar görebilirsiniz. Sıcak su kaynaklarının olduğu göllerde insanlar kışın yüzmeyi çok seviyorlar gençler ise hem yaz hem kış buralarda kamp yapmayı tercih ediyor bu etkinlikleri yaparken doğanın bir görsel şöleni olan kuzey ışıklarını izlemek de Norveç’lilerin en büyük zevklerinden biri olsa gerek kuzey ışıkları dünyanın manyetik alanı ile Güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalar’dır.

Norveç Yönetim Şekli ve Krallık

Norveç alttan bir monarşi olsa da Kraliyet Ailesi sadece sembolik olarak var. Ve söz tamamen mecliste. Orta doğu ülkelerindeki gibi kralların sınırsız haklara sahip olduğu bir monarşi değil bu kralın devlet yönetiminde doğrudan bir etkisi yok daha çok sembolik ve tarihsel bir değer niteliği taşıyor ve yasalar çerçevesinde herkese eşit durumda. Halkın %70’i Protestan olsa da İnsanlar kendilerini genellikle ateist olarak tanımlıyorlar bir de önemli Müslüman göçmen nüfusu var genellikle Arap ülkelerinden gelen göçmenler de diğer dünya ülkelerinde daha fazla haklara sahip 136 tane Müslüman Derneği var ve göçmenlerin % 70 i bu derneklere üye göçmen ailelerin bazıları çocuklarının hıristiyanlarla aynı okulda okumasını istemediği için devlet sadece Müslümanların gidebileceği bir okul bile açtı aynı zamanda Norveç yaşam standartlarının Avrupa’dan daha yüksek olması nedeniyle Avrupa Birliği’ne girmeyi reddetmiştir. Bu karar yapılan bir referandum sonucu halk tarafından alınmış bir karar. Devlet temel olarak doğayla iç içe bir ülke anlayışına sahip hem dağlık olması hem de çevreyi koruma amaçlı olarak genellikle şehirler arası yollar köprü ya da tünel olarak yapılıyor 21 kilometrelik dünyanın en uzun tüneli de Norveç’te dir.

Norveç Mimarisi ve Norveç’te Sanat

Bu anlayış onlarda masalsı bir mimarinin de oluşmasını sağlamış evleri ve diğer yapılarıyla neredeyse her sokak bir fotoğraf karesi niteliğinde. Özellikteki bir yere gidecek olursanız daha sıradışı olanları da görebilirsiniz doğal yalıtım sağlamak için üstü toprakla örtülecek şekilde inşa edilen köy evleri hala kullanılıyor ve birçoğunun üzerinden ağaçların uzamış olması sizi şaşırtmasın Charlie ve Çikolata Fabrikası isimli ünlü romanı ve filmi bir çoğunuz biliyorsunuzdur filmdeki evler ortam Norveç’ten esinlenerek tasarlanmış ve yine filmdeki marka Norveç’in ünlü çikolata markası olan freyadan esinlenmiştir. Peki Norveç’te neler yok ? Bir de onlara bakalım trafik gürültüsü ve sürekli korna çalan sürücüler yok ay sonunu düşünme de yok öyle ki Norveç’te çok fazla gözlük ayakkabı kıyafet ya da birçok değerli eşya sokağa bırakılıyor ve sahipleri bunları umursamıyor kimse de alayım evine götür gidemediği için eşyalar Afrika’da ve Asya’daki yoksul ülkelere yardım amaçlı gönderiliyor. Dolandırılma derdi yok Norveç’teki suçlar arasında dolandırıcılık vakası bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az ve yapanlarda toplum tarafından dışlanıyor. Okul masrafı düşüncesi yok bir insan yeter ki okumak istediğin üniversite eğitimi dışarıdan gelenler için bile ücretsiz maddi durumu kötü olanlara ise devlet yüklü miktarda destek veriyor. Şiddet gören çocuklar yok eğer öğretmenleri bir çocukta yara izine denk gelirse devlet hemen inceleme başlatıyor ve çocuğa şiddet uygulandığı tespit edildiği anda hiç tereddüt etmeden ailenin elinden alıyor.

Bu kontroller düzenli olarak yapılıyor hırsızlık derdi yok yine Norveç’teki en düşük suç oranlarında bir hırsızlık ve bunlar en ayıp suçlar arasında aynı zamanda Norveç Şövalye ünvanına sahip tek penguen’in bulunduğu ülke. 2005 yılında Norveç Ordu mensuplarından madalya alarak Albay olmuş ve Norveç Kraliyet muhafız alayının Onursal Komutanlığı’na atanmıştı. Fahriye albaylığa terfi ettiği günde tören kıtasını keşfeden penguen boyu 90 santimetredir ki gerçek boyutunda yapılan heykelini de ziyaret etmişti. Hatta bir Norveçli subay ülkenin en seçkin Birliği’nin Komutanlığına en uygun pengueni seçtiğinizden eminim değerlendirmesinde bulunmuştu. O şu anda generallik rütbesinin de aslında kendisi 1970’lerde Teğmen hayvanat bahçesindeki bir pengueni çok sevmiş ve onu kendi Birlikleri’nin maskotu ilan etmiş gösteri için adam burada her gelişlerinde birlikten özel bir ilgi gören toplayın ve daha sonra 1980 yılında Norveç Kraliyet muhafızları Fahri üyesi olmuş bildiğin maskotu olan ve törende Fahriye yapılan ilk penguen 1987’de ölmüş Ancak o penguenin soyundan gelen 2. ve 3 pengueni de Kraliyet muhafızlarının Fahri üyesi yapan Norveç ordusu aile geleneği günümüze kadar ulaştırmış. Penguenler bu gelenekten mutlu olsalar gerek ki tam bir komutan edasıyla askerleri iğdiş etmekten geri durmuyorlar Norveç her açıdan olduğu gibi bu konuda da sıra dışılığı ortaya koyuyor eşit haklar hukuku ve Doğan’ın üstünlüğü zemininde insanların yarını düşünmeden Güven içinde yaşayabilecekleri siyasi tartışmaların ırksal dinsel bölünmelerin yaşanmadığı bir ülke. Umarım bir gün Tüm insanlar aynı anlayış ve özgürlük çerçevesine erişebilir .

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
1992 İstanbul doğumlu Yazar, Turizmci, Gezgin; Erhan Taşdemir yıllar süren deneyimlerini ve maceralarını Gezibudur okuyucuları ile paylaşmaktadır.