Yol Hikayeleri

Nasıl Gezgin olunur? Dünya Turu

Nasıl Gezgin olunur ilham verici maceralar
Nasıl Gezgin olunur detaylı bilgiler
2.77Kgörüntüleme

Evet.. İşte o meşhur soru? Gezmek istiyorum ama nasıl oluyorda sizler geziyorsunuz ve bu parayı nasıl kazanıyorsunuz. Her zaman savunduğum düşünce ” Gezgin olunmaz, Gezgin doğulur ” bir çoğumuz anlamsız olarak bulsada, insanın içinde ki ilham dediğimiz aslında özünde ”aşk” cesaret ve bunarın karışımında doğan Gezi Aşk‘ı işte… Herşey bunlardan ibaret.

Doğal olarak gerçekler de vardır. Bu gerçekler baze bizlere engel gibi görünsede şunu asla unutmamalıyız; var olduğum süre boyunca önemli olan ” Hiçbir zaman ertelemedim ve ileride keşke demedim, demeyeceğim” hayat sizin..

Çevrenizde ki herşey ve herkez farklı görüşlere fikirlere sahip olabilir. Ve herkesin farklı görüşleri de olabilir. Bu asla sizin fikirlerinizi özellikle keşfetme duygunuzu yitirmenize engel olmamalıdır.

Radikal Karar al

Evet evet Radikal bir karar. Bu çok önemli. İlk adımı sen atmalısın ve yapabileceklerini görmelisin. Ne yapmak istiyorsun? Keşfetmek mi yok sa farklı insanları farklı Kültür’leri görebilmek mi. Bakmakla görmek arasın da tabikide fark var. İşte bu farkı görerek devam etmelisin.

Hayatımın dönüş noktası dediğimiz o anlarında, işte tam o yıllarım da bir karar almalıydım. Düşün.. Geçmişini, yaşadıklarını ve en önemlisi yaşamak istediklerini. Erteleme.. yaşamak istediğin ileride ”Keşke’ demek istemediğin şeyleri erteleme. İşte Altın kural bunlar. Bu etkenler senin keşfetmek ve gezmek için alacağın Radikal Karar’da çok önemli bir yere sahip olacaktır.

Nasıl Başlamalı?

İnanın bu soruyu çok düşünmeye hiç gerek yok. Neden mi? Hayatınızda ertelemeye teşvik edecek soruların üzerine çok düşünmemeliyiz. Çünkü o soru bizi her zaman yapmak istediklerimiz için bir erteleme sorusu olarak kalacak, sadece zaman kaybı yaşatacaktır.

Peki ne yapmalı?

Tabiki de bir plan veya bir fikir edinmeden hiç bir şekilde yola çıkamazsınız. Bu şekilde yola çıkmak size düzensizliği, en önemlisi huzursuzluğu doğuracaktır. Araştırın, okuyun, öğrenin ve sürekli öğrenme aşkıyla yaşayın. Daha fazla öğrenmek daha fazla görmek ve planla yaptığınız herşey de keyf alarak daha fazla diyerek devam edeceksiniz.

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok basit. O kadar basit ki ” Google ” hemen hemen herşeye yetiyor aslında. Hele ki akıllı telefonunuz varsa yanınızda inanın her şey daha çok kolay. İlk yola çıktığım zamanlar da aklımda; ”Acaba” sorusu vardı. Bu adımı atarsam ne olur acaba? Buradaya gidersem orada nasıl insanlar var acaba? vb. bir sürü soru…

Herşeyin arkasında Cesarat

Cesaret karın doyurmaz ! dediğinizi tahmin edebiliyorum. Peki cesaret olmadan, yapmak istediğiniz bir şeye başlayabilir misiniz? Tabi ki konaklama, yemek, ulaşım vb. bir çok ihtiyacınız olacak. Bunları nasıl sağlayabilirsiniz. Ben bunları nasıl sağlıyorum. Çok cüzi denilecek kadar para ile hayatınızı sürdürmeyi öğrenmeli bunu kendinize kabul ettirmelisiniz. Eğer bunu bu şekilde başarırsanız, daha a para ile çok daha fazla şey yapabilirsiniz. Örneğin günlük yaşamınızda ne kadar para ile bir gün geçirebilirsiniz. Bu soruyu kendinize sorun. Ve bir çok gereksiz harcama yaptığınızı anlayacaksınız. Unutmayın ! siz bir gezginsiniz. Sizin idealleriniz ve parayla yapılamayacak bir çok maceralarınız var. Sizin birikiminiz var. Öğreniyorsunuz tüm dünya’yı ve insanları, yfarklı yaşamları. İşte o an şunu diyorsunuz ” Bu dünya’da sadece ben yaşamıyorum” ” Dünya sandığımdan daha büyükmüş” eğer bunu başarabildiyseniz sizde bir seyyahsınız.

Gezerek Para Kazanma

Gezerek para kazanma. Herkes için kulağa hoş bir kelime. Lakin şu asla unutulmamalı. Gezerek para kazanma tabiki de mümkün. Blog yazarak, fotoğraf çekerek yada bir Youtube kanalı açıp içerik üreterek. Çok kolay değil ama imakansızda değil. Herşeyinizle özgün olun, hayat tarzınız özgün olsun. İnsanlar bu işi para kazanmak için değil, gerçekten bir şeyleri anlatmak için yaptığınızı ve yegane amacınızın Dünya’yı gezmek keşfetmek olduğuna inansın, İnansın ki sizi takip edip, üretmiş olduğunuz içerikleri okusun, izlesin..

Evet herşeyin özü özgün olmak. bri gezgin / seyyah) olmak hayaliniz ise, bu hayali gerçekleştirin. Unutmayın zaman sürekli akar hayaller beklemez. Bugün bir karar verin. Plan yapın, ceserat edin keza bu etken çok önemlidir. Ve inanın gerisi gelecek.

Bugüne kadar yaptığım seyahatler gördüklerim, yaşadıklarım. Bugün arkama baktığım zaman iyi ki dediğim şeyler. Szide keşke demek yerine iyi ki.. Hayatınız boyunca bunu yapın ve göreceksiniz 1 yıl sonunda sizde bunları yazıyor olacaksınız. Sevgi ile Kalın…

4 Yorumlar

  1. Çok samimi ve ilham verici bir şçerik olmuş. İnsanın bazen herşeyi bırakıp gidesi geliyor. İnşallah bir gün nasip olur.

  2. “Peşine dusmeyecegin hayali kurma! ”
    Yazınızda tam olarak bunu hissettim. Ve cantami alip yola cikadin geldi. Umarım dünyayı gezerken edindiğiniz tecrübeleri, bizlerle paylaşmaya devam edersiniz.
    Yolunuz her zaman acık olsun.

    1. Değerli Yorumlarınız için Teşekkür ederiz. Gezi Rehberi sizinle olmaya devam edecektir.

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
1992 İstanbul doğumlu Yazar, Turizmci, Gezgin; Erhan Taşdemir yıllar süren deneyimlerini ve maceralarını Gezibudur okuyucuları ile paylaşmaktadır.