Türkiye

Muş Gezi Rehberi

Muş Gezi Rehberi hakkında bilgi
Muş Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler
4.61Kgörüntüleme

Doğal, tarihi, kültürel değerleri bakımından Doğu Anadolu’nun yukarı Çar deresi ile Korni Deresi arasında ovaya kurulmuştur. Kış ve Doğa sporları bakımından büyük bir potansiyele sahip ilidir. Yazların sıcak ve kurak,  kışları ve aşırı kar yağışlı olduğu ilde kara iklimi hüküm sürer.

Muş Kalesi

Muş da tarihi yerler,

Malazgirt Kalesi;  Muş Malazgirt’dedir.  Kalenin ilçeyi çepel çepel çevreleyen paralel olarak iki suru onarılmıştır. Muş merkeze 137 km’dir.  Malazgirt ilçesindedir İslam kaynaklarına göre söz konusu kale Bizanslar döneminde birçok savaşa dâhil olmuştur. Afetlerde surları yıkılmıştır, onarımları kısmen de olsa günümüzde devam etmektedir. Çeşitli zamanlarda birkaç kez restore edilmiştir. Kalesiyle beraber hala anılmaya devam etmektedir.

Meryem Ana Kilisesi;  Özellikle hacı olmak isteyen Hristiyanların devamlı gittiği yer olan Meryem ana evi, Kutsal alanıyla herkesin rahatlıkla gezebileceği ve temiz hava alabileceği bir yerdir.  Yeşile boğulmuş olan kilise rahatlatan küçük şirin bir yapıdır. Hz Meryem’in evinin civarında pek çok hediyelik eşya dükkânı yer almaktadır.

Muş Meryem Ana Kilisesi

Muş, ta en önemli lezzet durağı ve eğlence mekânı,

Muş eğlence hayatı genellikle cifeler ve bar disko bulunur.

Türkü Cafer;  Muş’un merkezinde bulunur.  Bu cafeye genelde ilin gençleri öğrencileri gider. Muşta bulunan güzel nezih mekânlardan biridir. Canlı müziği ile diledinizse eğlenebilirsiniz.

Malazgirt Bar;  Muş iline bağlı, Malazgirt ilçesinde yer alan bir mekândır. Otele bağlı bir bardır. Avrupa kültüründe yerli ve yabancı müziklerle dilediniz gibi felekten bir gece yaşayabilirsiniz.

Muşa ulaşım olanakları

Karayolu; İl merkezine 2 km uzaklıkta olan terminale şehir içine giden dolmuşlarla ulaşmak mümkündür ve sürekli gece geç saatlere kadarda bulunmaktadır.

Demiryolu; Muş merkeze mesafesi 3 km olan garın yine şehir içine giden dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.

Havayolu; Muş merkeze uzaklık mesafesi 16 km olan Muş Havalimanına ulaşımı Muş ovası servis aracı ile sağlanmaktadır. Ayrıca İstanbul ve Ankara, da hava limanlarınızda kullanarak Muş iline varmanız mümkündür.  Uçak ile mesafesi yaklaşık 1 saat 45 Dakka civarındadır.

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
1992 İstanbul doğumlu Yazar, Turizmci, Gezgin; Erhan Taşdemir yıllar süren deneyimlerini ve maceralarını Gezibudur okuyucuları ile paylaşmaktadır.