Gezi RehberiGüney Amerika

Efsaneler Ülkesi Küba – Küba Gezi Rehberi

Küba-Gezi-Rehberi
Küba-Gezi-Rehberi
494görüntüleme

Küba yaşamak için güzel bir yer. Dünyadaki az sayıda komünist ülkeden biri, ancak o kadar ilginç bir yaşamı barındırıyor ki sanki başka bir dünya başka bir zaman Küba’da neler olmadığını merak ediyorsanız önce oradan başlayalım. İşsizlik yok herkes eğitim alırken yeteneğine göre yönlendiriliyor ve insanların maaşları arasında yüzde birden fazla yok. Yani bir milletvekili ve garson eşit seviyede maaş alıyor. Çocuğu ne olacak derdi yok. İnsanın çocuğu için endişelenmemesinden daha büyük bir zenginlik yoktur herhalde. Kadınlar hamileyken spor sağlık ve çocuk yetiştirme eğitimi almak zorunda. Doğan çocuk devletin sayıldığı için her türlü eğitim eşit ve tamamen ücretsiz. Sokakta yatan evsiz yok. Dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Amerika’da 4000000 evsiz sokakta yaşıyor. Ama Küba’da evi olmayana devlet tarafından konaklaması ücretsiz.

Küba Gezi Rehberi

Ter kokan insanlar yok sabun, şampuan, deudorant, parfüm Kişisel bakım ürünleri her ay devlet tarafından ücretsiz veriliyor. Ve hepsi Küba malı. Kazık yeme korkusu yok bütün dükkanlar ve işletmeler devlete ait ve çalışan garsonlar işçiler memur kabul edildiği için maaşlarını Devlet ödüyor. Fiyatları da devlet belirlediği için kandırılma şansınız da yok. Ve bütün ürünler Küba vatandaşlarına belli oranda ücretsiz limiti açtığınızda ise çok çok ucuza istediklerinizi alabilirsin. Para yok Evet yanlış duymadınız ! en yüksek maaşı 30 Euro ama insanların çoğu bunu bile gereksiz buluyor. Çünkü zaten genel olarak her şeyi ücretsiz isterseniz ülke içinde her yıl seçtiğiniz bir yere devlet sizi ailecek tatile gönderiyor.

Sıradışı bir Ülke Küba

Dünyadaki bütün ülkelerde zenginlerin gidebildiği ve yoksul insanların parasını yetmediği restoranlar eğlence merkezleri var fakat Küba’da her yere girebilirsiniz. Hiçbir ayrımcılık yok çünkü ülkede para kullanılmadığı için bir işçi ve bir doktor hangi restoranlara gidip aynı eğlence merkezlerinde rahatlıkla vakit geçirebiliyor. Çocuklar üniversiteyi tamamlayana kadar kalem bile almıyorlar hepsi devlet tarafından fazlasıyla karşılanıyor. Hastane masrafı ya da yol harcaması yok ülkenin bütün vatandaşları istedikleri yemekleri rahatlıkla yiyebiliyor. Devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıtıyor. Düşünsenize 4 kişilik bir aileye ayda 8 kilo kırmızı et.. bu dünyanın neresinde var? bütün gıda ürünleri organik.

Küba Gezilecek Yerler

Bu nedenle tavuk çiftliği kurmak yasak tavuklar bahçelerde doğal olarak yetiştiriliyor hormon kullanmaya kesinlikle izin yok. Aile içi şiddet yok kadın ya da erkek çiftler birbirlerine verdikleri en ufak fiziksel hasar da 5 yıldan başlayan cezalara çarptırıldılar sağlık için endişelenmek de yok Tıp alanında dünyada ilk sıralarda. Ülkede 50.000 Doktor çalışıyor sadece kendi ülkelerinde değil tüm Güney Amerika ülkelerinde hatta Afrika‘nın birçok yoksul bölgesinde ücretsiz sağlık hizmeti veriyorlar. Boşanma yok çünkü evlenmiyorlar paylaşılacak mal mülk nafaka para gibi dert olmadığı için boşanmadaki gereksiz evraklarla uğraşmak yerine, evliliklerini düğün benzeri bir şekilde dostlarla akrabalarla yapılan bir eğlence ile sözlü olarak isimlendirilirler. Elektrik ve su belli limiti kadar ücretsiz ama limiti aşarsınız Türk parasıyla 0,50 kuruş gibi küçük bir ödeme yapıyorsunuz. Bu ödemenin nedeni enerjinin boşa harcanması önlemek. Duaya inanılmaz derecede önem veriyorlar bir sokak hayvanı da zarar verirsiniz ya da izinsiz bir ağaç keserseniz üst seviyede hapis cezasına çarptırılan bilirsiniz.

Küba’da Değişik Gelenekler

Bütün sokak hayvanları için devlet düzenli olarak mama dağıtıyor bütün sokak hayvanlarını kimliği var tasmaları takılan bu kimliklerde hayvanın doğum tarihi ismi sağlık durumu cinsiyeti yaşadığı bölge gibi bilgiler bulunuyor, ama derdi yatak ekonomik rekabet olmadığı için hiçbir yerde reklam tabelası da göremezsiniz ne iş yaparsınız yapın günde 6 saatten fazla mesai süresi yok. İnsanlar Ailelerine ve sosyal hayatlarına daha çok önem verebiliyorlar dans, müzik ve eğlence hayatının en önemli parçası her yerde eğlence mekanları ve sokak sanatçıları ile dolu her yaştan bütün insanlar günlerinin önemli bir bölümünü partilerde şarkı söyleyerek ya da dans ederek geçiriyor. Bütün eğlence mekanları devlete ait eğlenceler 365 gün 24 Saat aralıksız devam ediyor. Gençlerin tamamı birkaç spor dalıyla mutlaka ilgileniyor fakat dövüş sanatları ve binicilik bu sporlar arasında ilk sırada Küba sokakları rengarenk antika arabalarla dolu araba alımı serbest olmasına rağmen İnsanlar yeni otomobillerden ziyade antika araçları daha çok tercih ediyor. Zaten en yüksek araba fiyatı 100 euro ve aylık 2 Euro’luk ödeme karşılığında devlet size seçtiğiniz model arabayı veriyor.

Küba Hakkında Geniş Bilgi

Küba kapılarını dünyaya açalı henüz birkaç yıl oldu 1953 yılında Fidel Castro‘nun başlattığı ve Ernesto Che Guevara‘nın da katıldığı ayaklanma ile uzun süren mücadele sonrasında diktatörlük sıkıldı ve komünist rejim kuruldu. Amerika birkaç yıl öncesine kadar dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak Küba’yı gösteriyor ve Küba komünist derinin nükleer silah sakladığını iddia ediyordu. Fakat halkın tam desteğini alan rejim özellikle Sovyetler Birliği’nin desteği ile ayakta kalabildi ülkenin her yerinde Ernesto Che Guevara’nın posterlerini görmek mümkün aynı zamanda dünyada emperyalizme karşı mücadele yürütmüş olan bütün liderleri saygı duyuyorlar ancak ülkede tek bir yabancı liderin heykeli var o da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Küba’da Atatürk‘ü tanımayan kimse yok. Onlar için özel bir değeri var ülkenin suç oranı neredeyse sıfır 12 milyonluk ülkede her yıl ortalama 2 ya da 3 hırsızlık vakası oluyor ve insanları inanılmaz derecede mutlu dünyadaki en güzel plajlar da birçoğu orada. Topraklarında büyük kısmı devlet tarafından Milli Park ilan edilmiş ve kesinlikle yaban hayvanlarına dokunmak onlara zarar vermek yasak bunu en büyük suçlardan biri olarak kabul ediliyor. Şaşırtıcıdır ki ülkede hiç zehirli bitki yok ve ormanları doğal meyvelerle dolu eğer Küba’ya yolunuz düşerse neredeyse bütün yetişkinlerin elinde Puro görebilirsiniz onlar için puro içmek eski bir gelenek ve Sigaradan daha fazla tüketiliyor.

Ülkede hiçbir dil ayrımı yok kimse size dininizi hangi milletten olduğunuzu ya da ne iş yaptığınızı sorma gereği duymayacaktır. Fakat evlerin önemli bir bölümü hala eski Küba.. Amerika’nın yaklaşık 40 yıl uyguladığı ambargo ve uluslararası baskı nedeniyle bütün dünya tarafından dışlanmış olduğu için gelişimini yeni tamamlayabiliyor bütün evler sokaklar her şey sırayla yenilenme çalışmasına başlamış. Fakat bu yenilik girişimlerin şehirlerin dokusuna zarar vermeden bütün evler rengarenk ve bahçeli olacak şekilde yapılmaya çalışılıyor. Öyle ki özellikle yeni evlilerin hepsine bahçeli bir ev tahsis ediliyor devlet tarafından ve ücretsiz.

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
1992 İstanbul doğumlu Yazar, Turizmci, Gezgin; Erhan Taşdemir yıllar süren deneyimlerini ve maceralarını Gezibudur okuyucuları ile paylaşmaktadır.