Türkiye

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler
Diyarbakır Gezi Rehberi
131görünümler

Yüzyıllardır birçok  kültüre  ev  sahipliği  yapmış  olan  Diyarbakır da gezilecek  görülecek  bir  hayli  mekân  bulunmaktadır. Müzeleri,  tarihi  eser olan  camileri  kervansarayları  kaleleri ve  köprüleri  gibi bir  çok  güzel  yeri  bulunmaktadır.  Kimileri  şehir  içinde  kimileri  il dışındadır. Tatil  için  düşünenlere tek  bir gün  yetmemektir.

Dörtayaklı Minare Diyarbakır

Diyarbakır’da  Tarihi  Yerler

Dört   Ayaklı  Minare.  Balıkçılar  ilçesinde  olan  farklı  ismi de  bulunan   şeyh muhtar Cami  adına  ün  katan  dört ayaklı  cami  minaresinden  dolayı  bu  isimle  anılmaktadır.  Dört  köşeli  olarak yapılıp  inşa  edilmiştir  yerli  yabancı  turistlerin  ilgi  odağı  olmuştur.  Bu minare  Diyarbakır’ın  önemli  bir  anıtsal  eseridir.

Diyarbakır  Kulesi.  Diyarbakır’a bağlı  sur  ilçesinde  bulunan  bu  kule  tarihi bir  yapı olma özelliğine  sahiptir. Dört  taraflı  giriş  kapısı  bulunmaktadır.  Dağ  kapı,  Urfa  kapı,  Mardin kapısı ve yeni  kapıdır.  İçerisinde çarşıları da  bulunmaktadır. Alışveriş  için de  tercih  edilecek  yerlerdir.

Tarihi Diyarbakır Kulesi

Diyarbakır’da  en  Önemli  Lezzet  Durağı  ve  Eğlence  Mekânı

Kaburga  Dolması; Diyarbakır  yöresine  ait  özel  hazırlanan bir  yemektir.  İç  malzemesi  farklı ve lezzetlidir. Etin  ve   iç  pilavın  birleşiminle  ortaya  çıkan  değişik  güzel bir  tadı  vardır. Diyarbakır’ın  ilçesi  olan  bağlar  semtinde  herhangi  bir  esnaf  lokantasında  tadabilirsiniz.

Curcuna  Bar; Diyarbakır’ın  merkezinde  bulunan   mekânda   harika  müzik eşliğinde, alkolünüzü  alıp  gecenizi  geç  saatlere  kadar  renkli  yaşayabilirsiniz.  Canlı  müzik de söz konusu nokta da bulunmaktadır. Sevdiklerinizle  misafirlerinizle   ailenizle  gidebilir gönlünüzce   eğlenebilirsiniz.

Diyarbakır’a  Ulaşım  Olanakları

Diyarbakır’a   karayolu demir  yolu  havayoluyla da  gitmek mümkündür.  Ankara İzmir   ve  İstanbul  illerinden   Antalya  ile Adana yolu  üzerinden  haftanın  belli  günlerinde  uçuşlar   olmaktadır.  Havaalanı  şehir  merkezine  yaklaşık  6 km uzaktadır.  Tren  istasyonu  Diyarbakır’da  bulunmaktadır  ancak Adana Elazığ  üzerinden  giden  Fırat  Ekspres tren yolculuğu ile gelebilirsiniz. Karayolunu  tercih  edenler ise Türkiye’nin  her  bölgesinden  Diyarbakır’a  otobüs  bulunmaktadır.  Otogardan  şehir  merkezi  4  km’dir  buradan servislerle  ya da taksiyle   gideceğiz  semte  varabilirsiniz.  Özel  aracınızla  gitmek  isterseniz   İstanbul   İzmir  yâda  adana  yolu   üzerinden   tabelaları   takip   ederek   varabilirsiniz.

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
Web Tasarım konusunda uzman olan kişiler tarafından çalışmaktayız.