Türkiye’nin kuzey bölümünün büyük bir kısmını, dünyanın en büyük denizlerinden Karadeniz’in güney yakasını 1.300 km’lik uzunluğuyla kapsayan Karadeniz bölgesi 18 şehri ve eşsiz doğasıyla yıllardır hem ülkemiz hem de dünya gezginleri için ayrıcalıklı bir bölge olarak tercih ediliyor. Dünya üzerinde yerleşim bölgesi olmasına rağmen doğal dengesinin bozulmadığı bölgelerden biri olan Karadeniz bölgesi tarihi güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Sümela Manastırı, Santa Harabeleri, Kral Kaya Mezarları, Vazelon Manastırı gibi dünya miraslarını içerisinde barındıran Karadeniz bölgesi her yıl milyonlarca turisti bu tarihi yapılarda bir araya getiriyor. Binlerce yıldır korunan doğal yapısıyla Karadeniz bölgesi, doğa ve tarih turizmiyle gezginlere eşsiz bir gezi rotası sunuyor.

Karadeniz’in Eşsiz Doğası Sizi Bekliyor

Karadeniz gezi rotasının en önemli noktalarından Trabzon gerek bölgeye özel tarımı gerekse tarihi dokusu ve doğa güzellikleriyle son yılların en çok tercih edilen gezi rotalarından birini oluşturuyor. Son yıllarda özellikle yerli turistler tarafından sosyal medyanın da etkisiyle yüzbinlerce ziyaretçi alan doğa harikası Trabzon Uzungöl, tarihi dokusu ve benzersiz mimarisiyle Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü gibi tarihi yapıları ve yeşilin en farklı tonlarına sahip Karester Yaylası, Lapazan Yaylası ve birçok yaylasıyla birlikte buzul bir cennet olan Haldizen Yaylası şehrin dokularını taşıyor.

Rize’de Gezilecek Yerler

Karadeniz gezi noktalarından bir diğer şehir olan Rize, çay tarlaları ve temiz havasıyla ülkemizin en doğal bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Trabzon Uzungöl kadar eşsiz bir dokuya sahip olan Ayder Yaylası yıllardır yerli ve yabancı binlerce turistin ilgi odağı ve ilk duraklarından biri oluyor. Tarihi 700 yıl öncesine dayanan Ayder Yaylası temiz havası ve yeşil alanlarının dışında Ayder Kaplıcası’na ev sahipliği yapıyor. 260 metre derinlikten gelen ve 50 derece sıcaklığa ulaşan Ayder Kaplıcası suyu bölgeyi bir doğa harikası olmasının yanı sıra sağlık turizmi açısından da tercih edilebilir kılıyor. Şehrin diğer tarihi güzelliklerini yansıtan Zil Kalesi, Rize Kalesi ve Şenyuva Köprüsü’nün yanında Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı da şehri tarihi bir doğa güzelliği ile baş başa bırakıyor.

Batum Gezilecek Yerler

Karadeniz ülkemizde olduğu gibi farklı ülkelerde de doğasını hissettiriyor. Batum da Karadeniz’in doğasını hissettirdiği şehirlerden bir diğeri olarak gezginlerin uğrak noktası oluyor. Gürcistan’ın üçüncü büyük şehri olan Batum, Avrupa’da yürüyor hissi veren sokakları ve yapılarıyla adeta kıtanın uzak bir parçasını oluşturuyor. Meydanları, mimari yapıları ve sanatsal varlıklarıyla Batum sokaklarında Avrupa’nın birçok detayını keşfettiriyor. Piazza Meydanı, Batum Bulvarı, Avrupa Meydanı gibi meydan ve kültürel caddelerinin dışında dünyaca ünlü Ali ve Nino Heykeli’ne, Miracle Parkı’na, dini değerler açısından önemli Orta Cami ve Batum Katedrali’ni içerisinde barındırıyor.

Gezibudur.com ile siz de Trabzon, Rize ve Batum’dan oluşan bu eşssiz doğa, sağlık ve kültür dolu Karadeniz turumuza katılın, en özel anılarınızdan birini Gezibudur.com ile birlikte hayatınıza katın…