Türkiye’nin en özel denizlerinden birine ev sahipliği yapan Ege Denizi’nden ismini alan Ege bölgesi başta İzmir olmak üzere Aydın ve Muğla gibi tatil turizminin ülkemizdeki en önemli şehirlerini içerisinde barındırıyor. İklimi, tarihi ve tatil alanlarıyla Ege hiç kuşkusuz sadece ülkemizin değil dünyanın da en değerli turizm alanlarından birini oluşturuyor. Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu bölge antik ve tarihi alanlarıyla adeta bir kültür cenneti olarak anılıyor. Efes Antik Kenti, Pitane Antik Kenti, Allianoi Antik Kenti, Nysa Antik Kenti ve onlarca antik kent ile birlikte turistik köyleri, tarihi yapıları, yüzme ve sahil alanlarıyla Türkiye’nin incisi olarak kabul ediliyor.

Efes Antik Kenti

Ege’nin en büyük üçüncü nüfusuna sahip İzmir bu bölgenin en değerli temelini oluşturuyor. Şehirde yer alan Çeşme, Karşıyaka, Göztepe, Kordon Sahili gibi ikon haline gelmiş semtleri başta olmak üzere Efes Antik Kenti, İzmir Saat Kulesi, Şelçuk Kalesi, Tarihi Asansör ve Meryem Ana Evi gibi mirasları içerisinde barındırıyor. Milattan Önce 6000 yılına dayanan tarihiyle Efes Antik Kenti dünyanın en eski antik kentlerinden ve ülkemizin en büyük tarihi değerlerinden biri olarak her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği bir antik kent olarak öne çıkıyor. Efes Antik Kent’inde yer alan açık hava tiyatrosu, kütüphane ve yamaç evler ile tarihin dokusunun nasıl korunduğu gözler önüne seriliyor. İzmir’in bir diğer tarihi mirası Yedi Uyuyanlar Mağarası islam tarihi açısından büyük öneme sahip Ashab-ı Kehf’in mağarada 309 yıl uyuduğunu rivayet ediyor. Hz. İsa çarmıha gerildikten sonra Hz. Meryem’in yaşamını sürdürdüğüne inanılan Meryem Ana Evi de yine İzmir’in en önemli tarihi yapılarından biri olarak ziyaret ediliyor. Gerek tarihi gerek tatil alanları açısından adeta turizm cenneti kabul edilen İzmir; Kordon Sahili, Çeşme ve son yılların gözde beldelerinden Alaçatı tatil için kusursuz bölgeler olarak tercih ediliyor. Tüm bu tatil ve gezi alanlarının dışında 2012 Maya Takvimi’ne dayanan öyküsüyle Şirince Köyü, yüzlerce flamingo ve tepeli pelikana ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti, Bozdağ Kayak Merkezi İzmir’in nadide güzelliklerinden örnek olarak gösteriliyor.

Ege Plajları

Ege’nin bir diğer incisi Aydın plajları, koyları, antik kentleri ve kanyonlarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. Emsalsiz manzarasıyla Türkiye’nin en çok bilinen plajlarından biri olan Altınkum Plajı, Aydınlık Koyu ve Akbük Plajı ile Ege Denizi’nin tüm mavliğini hissettiren şehir; Aphrodisias Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Zeus Mağarası ile tarihin dokusunu en az İzmir kadar hissettiriyor. Milli parkları ve kanyonlarıyla da ön plana çıkan şehirde Güzelçamlı Milli Parkı, Çine Vadisi ve tekne ile gezebildiğiniz Arapapıştı Kanyonu misafirlerini mavi bir doğa ile bir araya getiriyor. Kuşadası ve Didim gibi Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerini de içerisinde barındıran şehir denizi ve doğayı buluşturuyor.

Gezibudur.com ile siz de İzmir, Aydın ve Efes Antik Kenti’nden oluşan bu eşssiz doğa, tarih ve eğlence dolu Ege turumuza katılın, en özel anılarınızdan birini Gezibudur.com ile birlikte hayatınıza katın…