Kültür Sanat

Cemre Nedir? Cemre Ne Zaman Düşer

Cemre ne zaman düşecek
Cemre Nedir? Ne zaman düşer
97görünümler

Arapça kökenli Cemre kelimesinin birebir karşılığı kor halindeki ateştir. Mina Vadisi‘nde Arafat‘tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da Cemre adı verilir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

Hıdırellez Şenlikleri

Eskiler 365 günlük yılı kasım ve Hızır günleri olarak ikiye ayrılmışlardır. Kasım (kış) 179, Hızır (yaz) ise 186 günmüş. Yılın kasım kısmı yani kış devresi 8 Kasım’da başlar, 6 Mayıs’a kadar sürermiş. 6 Mayıs’ta da Hıdırellez’le birlikte yaz devresi yani Hızır günleri başlarmış. Kasım ayına kasım dememiz oldukça yenidir. 1945 yılında ilgili kanun yürülüğe girene kadar, kasım ayına teşrinisani denilirmiş. Kasım, Arapça’da bölen anlamına gelir. Yılı böldüğü için bu ad verilmiş olabilir. Kasımın kırkaltısında, kırk gün anlamına gelen erbain, seksen altısında da elli gün anlamına gelen hamsin başlar., böylece kışın en soğuk zamanları olan doksan günlük süre geçmiş olurmuş. Kasım günlerinin ortasını geçip yüz gün arkada kalınca halk arasında zorlu kış günlerini arkada bırakmanın bir ifadesi olarak ” Geldik yüze, çıktık düze” denilirmiş.

Birinci cemrenin kasımın 105’inde (19 – 20 Şubat) havaya, ikinci cemrenin 112’sinde (26 – 27 Şubat) suya, üçüncü cemrenin 109’unda toprağa (5-6 Mart) düştüğüne ve bu cemrelerin yedi günlük aralıklarla buraları ısıttıklarına inanılırmış. Halk arasında cemrelere Cemile Kadın’da denir.

Geçmiten Günümüze Cemre İnanışı ve Kültürü

Bu inanışa göre, önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınlarıyla ısınmaz. Meteorolojik olarak ısınma sıralaması toprak-hava-su şeklindedir. Yer yüzeyi, Güneş ışınlarını yutarak önce kendi ısınır, sonra atmosferi ısıtır. Açık bir günde, atmosferin alt tabakasından geçen Güneş enerjisi, yer yüzeyi tarafından yutulur. Dolayısıyla yer yüzeyi ısınır. Yüzeydeki hava ısındıkça, yüksekte ki havadan daha az yoğun hale gelir. Isınan hava yükselir ve daha soğuk olan hava çöker. Yükselen hava, genişler ve soğur. Su buharı, bulut damlacıkları şeklinde yoğunlaşarak, hal değişim ısısından dolayı havanın ısınmasını sağlar. Bu sırada Dünya karbondioksit ve su buharı tarafından yutulup tekrar yayınlanan, kızılaltı ışınları yayınlar. Gazların yoğunluğu, dünya yüzüyinde daha az olduğundan, yutma işleminin büyük bir kısmı, yüzeye yakın katmanlarda gerçekleşir. Dolayısıyla, atmosferin alt tabakaları aşağıdan yukarıya doğru ısıtılmış olur.

Cemre her ne kadar folklorik bir inanış olsa da cemreler arasında ki tarihlerde hava sıcaklığının belirli oranda arttığı gözlenmiştir.

2 Yorumlar

    1. Cemre bilimsel olarak inkar edilse de, gerçeği yansıtan bir çok yaşanmışlığı vardır.

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
Web Tasarım konusunda uzman olan kişiler tarafından çalışmaktayız.