Türkiye

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman Gezi Rehberi
Adıyaman Gezi Rehberi
53görüntüleme

Adıyaman Güneydoğu Anadolu Bölgesindedir. Nemrut Dağı’nın eteklerinde kurulu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gezginler için mutlaka gezilmesi gerekilen şehirler arasında yer almaktadır. Mor Petrus Kilisesi şehirde yer alan önemli Hristiyan ibadethanelerinden biridir.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman da Tarihi Yerler

Adıyaman tarihi eserlerin ve kalıntıların oldukça geniş bir alana yayıldığı şehirler arasında yer almaktadır. Şehirde tarihi Camiler, Müzeler, Köprüler gibi önemli eserlerden söz etmek mümkündür.

Nemrut Dağı; Kâhta ilçesinde yer almaktadır. 2150 Rakım ile denizden oldukça yüksek de kurulmuş olan önemli yerleşim yerleri arasında yer almaktadır.

Adıyaman Lezzetleri

Adıyaman Kebabı; Şehrin efsane olmuş yemekleri arasında yer almaktadır. Öyle ki ünü sadece ülkemizi değil Avrupa ve Ortadoğu da yayılmış yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. Şehrin misafir seven bir yapısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Şehirde hemen hemen her restoran da Adıyaman kebabına rastlamak mümkündür.

Şehirde yöresel anlamda özel bir ayrandan da söz etmek mümkündür. Fakat alkollü içecekler için şehrin iyi bir seçim olacağını söylemek doğru olmayacaktır.

Adıyaman Gezi Rehberi

Eğlence Mekânları

Gece Kulüpleri ve barlar söz konusu olduğunda Adıyaman da mekânlardan söz etmek pek mümkün olmayacaktır. Zira şehrin dini bütün ve tutucu yapısı olduğunu söylemek doğru bir tespit olacaktır. Şehirde daha çok türkü barlar ve sıra geceleri ile eğlencenin şekillendiği söylenebilir.

Adıyaman’a Ulaşım Olanakları

Adıyaman içinde ulusal bir hava limanı olan şehirlerarasında yer almaktadır. Şehre ülke içinden ulaşım iç hat uçuşları ile mümkün olmaktadır. Ayrıca pek çok önemli hava yolu şirketin Ortadoğu uçuşlarında şehri aktarma noktası olarak kullanmaktadır. Bu nedenle şehirde daima hava limanının aktif olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

“Adıyaman şehir merkezine Atatürk barajı üzerinden de de Feribotla ulaşım sağlanabilir.”

Adıyaman demiryolu ayrıcalığı olan şehirlerarasında yer almaktadır. Bu nedenle şehre demiryolu olanakları ile Ankara ve İstanbul’dan ulaşım mümkün olmaktadır. Fakat çevre illerden gelmek isteyenler için en doğru tercih şüphesiz kara yolunu tercih etmelidir.

Yanıt bırak

Gezibudur

Gezibudur

Blogger
1992 İstanbul doğumlu Yazar, Turizmci, Gezgin; Erhan Taşdemir yıllar süren deneyimlerini ve maceralarını Gezibudur okuyucuları ile paylaşmaktadır.